Full Schedule of Matches and Teams

ICC Under 19 World Cup 2020: Full Schedule of Matches and Groups

The ICC Beneath 19 Cricket World Cup is about to start from January 17 in South Africa, and India will enter the match as one of many favourites, seeking to defend their title. They are going to be hoping to win the match for the fifth time, and positively have the squad to take action.

Listed here are what the Teams for the match seem like:

Group A: India, Japan, New Zealand, Sri Lanka

Group B: Australia, England, Nigeria, West Indies

Group C: Bangladesh, Pakistan, Scotland, Zimbabwe

Group D: Afghanistan, Canada, South Africa, United Arab Emirates

The highest two groups from every group will qualify for the following spherical, whereas the underside two sides will qualify for the Plate Spherical.

Schedule of Matches:

Jan 17, Fri

South Africa U19 vs Afghanistan U19, 1st Match, Group D, Diamond Oval, Kimberley

Jan 18, Sat

Bangladesh U19 vs Zimbabwe U19, 2nd Match, Group C, Senwes Park, Potchefstroom

New Zealand U19 vs Japan U19, third Match, Group A, North-West College No1 Floor, Potchefstroom

United Arab Emirates U19 vs Canada U19, 4th Match, Group D, Mangaung Oval, Bloemfontein

Australia U19 vs West Indies U19, fifth Match, Group B, Diamond Oval, Kimberley

Jan 19, Solar

India U19 vs Sri Lanka U19, seventh Match, Group A

Mangaung Oval, Bloemfontein

Pakistan U19 vs Scotland U19, sixth Match, Group C

North-West College No1 Floor, Potchefstroom

Jan 20, Mon

England U19 vs West Indies U19, eighth Match, Group B

Diamond Oval, Kimberley

Australia U19 vs Nigeria U19, ninth Match, Group B

Nation Membership B Subject, Kimberley

Jan 21, Tue

Bangladesh U19 vs Scotland U19, 10th Match, Group C

Witrand Cricket Subject, Potchefstroom

India U19 vs Japan U19, 11th Match, Group A

Mangaung Oval, Bloemfontein

Jan 22, Wed

South Africa U19 vs Canada U19, 12th Match, Group D

Senwes Park, Potchefstroom

Afghanistan U19 vs United Arab Emirates U19, 13th Match, Group D

North-West College No1 Floor, Potchefstroom

Pakistan U19 vs Zimbabwe U19, 14th Match, Group C

Witrand Cricket Subject, Potchefstroom

New Zealand U19 vs Sri Lanka U19, 15th Match, Group A

Mangaung Oval, Bloemfontein

Jan 23, Thu

Australia U19 vs England U19, 16th Match, Group B

Diamond Oval, Kimberley

West Indies U19 vs Nigeria U19, 17th Match, Group B

Nation Membership B Subject, Kimberley

Jan 24, Fri

India U19 vs New Zealand U19, 20th Match, Group A

Mangaung Oval, Bloemfontein

Afghanistan U19 vs Canada U19, 19th Match, Group D

North-West College No2 Floor, Potchefstroom

Pakistan U19 vs Bangladesh U19, 18th Match, Group C

Senwes Park, Potchefstroom

Jan 25, Sat

Sri Lanka U19 vs Japan U19, 21st Match, Group A

North-West College No1 Floor, Potchefstroom

Zimbabwe U19 vs Scotland U19, 22nd Match, Group C

Witrand Cricket Subject, Potchefstroom

South Africa U19 vs United Arab Emirates U19, 23rd Match, Group D

Mangaung Oval, Bloemfontein

England U19 vs Nigeria U19, 24th Match, Group B

Diamond Oval, Kimberley

Jan 27, Mon

TBC vs TBC, Plate Quarter-Last 2

Witrand Cricket Subject, Potchefstroom

TBC vs TBC, Plate Quarter-Last 1

North-West College No2 Floor, Potchefstroom

Jan 28, Tue

TBC vs TBC, Tremendous League Quarter-Last 1

Senwes Park, Potchefstroom

TBC vs TBC, Plate Quarter-Last 3

North-West College No2 Floor, Potchefstroom

TBC vs TBC, Plate Quarter-Last 4

Witrand Cricket Subject, Potchefstroom

Jan 29, Wed

TBC vs TBC, Tremendous League Quarter-Last 2

Willowmoore Park, Benoni

Jan 30, Thu

TBC vs TBC, Plate Playoff Semi-Last 2

North-West College No2 Floor, Potchefstroom

TBC vs TBC, Plate Playoff Semi-Last 1

Witrand Cricket Subject, Potchefstroom

TBC vs TBC, Plate Semi-Last 1

North-West College No1 Floor, Potchefstroom

TBC vs TBC, Tremendous League Quarter-Last 3

Senwes Park, Potchefstroom

Jan 31, Fri

TBC vs TBC, Tremendous League Quarter-Last 4

Willowmoore Park, Benoni

TBC vs TBC, Plate Semi-Last 2

Diamond Oval, Kimberley

Feb 01, Sat

TBC vs TBC, 13th Place Playoff

Witrand Cricket Subject, Potchefstroom

TBC vs TBC, 15th Place Playoff

North-West College No2 Floor, Potchefstroom

TBC vs TBC, fifth Place Playoff Semi-Last 1

Senwes Park, Potchefstroom

Feb 02, Solar

TBC vs TBC, fifth Place Playoff Semi-Last 2

North-West College No1 Floor, Potchefstroom

TBC vs TBC, 11th Place Playoff

Diamond Oval, Kimberley

Feb 03, Mon

TBC vs TBC, Plate Last

Willowmoore Park, Benoni

Feb 04, Tue

TBC vs TBC, Tremendous League Semi-Last 1

Senwes Park, Potchefstroom

Feb 05, Wed

TBC vs TBC, seventh Place Playoff

Willowmoore Park, Benoni

Feb 06, Thu

TBC vs TBC, Tremendous League Semi-Last 2

Senwes Park, Potchefstroom

Feb 07, Fri

TBC vs TBC, fifth Place Playoff

Willowmoore Park, Benoni

Feb 08, Sat

TBC vs TBC, third Place Playoff

Willowmoore Park, Benoni

Feb 09, Solar

TBC vs TBC, Last

Senwes Park, Potchefstroom

(All video games begin at 10:00 AM Native time (08:00 AM UTC) (01:30 PM IST)

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com